RTE Buyurdu"10,5 yıl önce 3 Kasım 2002’de gerçekleştirilen seçimler, Türkiye’nin 90 yıl içinde yaşadığı önemli değişim noktalarından biri olmuştur. Şunu çok büyük bir iftiharla ifade etmek isterim, son 10,5 yıl Türkiye’de demokrasinin, özellikle de millet egemenliğinin güç kazandığı, ileri standartlara kavuştuğu, geri dönülemez kazanımların elde edildiği bir dönem oldu. Burada hedef AK Parti iktidarıyla birlikte ileri demokrasi hedefiydi. Bunu hazmedemeyenler olmuştur. Hala hazmedemeyenler yine vardır. Ama ileri demokrasi konusunda kararlığı olan bir iktidar vardır. Siyaset, hukuk, ekonomi ve dış politika alanında yaşanan büyük değişim neticesinde Türkiye bugün bölgesel bir güç ve küresel bir aktör haline geldi. Bazı gözlemciler buna ’Sessiz devrim’ adını verdiler. 10,5 yıl bizim için gerçekten meşakkatliydi. Kararlıydık, kararlılığımızın da gereğini yerine getiriyorduk. Burada özellikle ülkemizin ileri demokrasi hedefine yürüyüşünde ekonomiyi de onunla birlikte at başı götürüyorduk. Yani birisinin ileri birisinin geri kalmasını asla planlamamız içerisinde yeğlemedik. Tam aksine ikisi de at başı gitmek suretiyle ülkemizi böylece ayağa kaldırmamızın gereğine inanmıştık." 

Hmmm... Muhteşem bir metin. Çalışılmış pozisyon. Sözcüklerin gücüne hayran olmamak elde değil. Bununla birlikte ben o Türkiye'de yaşamıyorum sanırım. Benim gördüğüm sadece bokun rengi değişti, kutup değişti. Bazı konularda ilerlemeler var velâkin toplam kalitemiz arttıysa çok az arttı.

İleri doğru adım atılan konular yok mu? Olmaz mı. Fakat adımın gücü ancak arkada kalan ayağın yerden kaldırılmasıyla anlaşılabilir. Ayağı öne uzatmak bir adım değildir.


Hiç yorum yok: