Karadeniz'de İnsan Avı ve Engizisyon Başlar mı?


Karadeniz'de terör eylemi pek olmaz. Buralardaki insanların fanatik milliyetçi ve aklı gözünde yaşam tarzları kendi kendine tutucu bir ekosistemle birleşince, kolluk kuvvetlerinden önce hanelerden ateşle yanıt alabileceğini bilen aklı başında her terörist, Karadeniz bölgesine girmekten imtina eder.

Şimdi Giresun'da meydana gelen pusu olayının üzerine gelişebilecek her türlü silahlı ve bombalı eylem, Karadeniz insanının milis biçiminde derlenip kırsalda insan avına çıkmasıyla sonuçlanabilir. Zaten asker sevk sistemi sebebiyle Güneydoğu'da birçok şehit vermiş olan bu bölgede, terör örgütleri, yapacakları girişimlerin karşılığını mermi ve saçma olarak bolca alabilir.

Tabii insanların durumdan kendilerin vazife çıkartmasını ve silah kuşanıp terörist avına çıkılmasını, yerel engizisyon sisteminin palazlanmasını, Doğulu komşulara şüpheli gözlerle bakılmasını makul görmek imkânsız. Bunun yanında malum çevreler biraz daha uğraşırsa olacağı budur. Ondan sonra vay efendim böyle mi olurmuş diye yakınmayın. Bölgedeki sivil halk, bölgeye sevk edilecek kolluk kuvvetlerinden daha tehlikeli olabilir. Bu kuracağım cümle hoş olmasa da önemli bir gerçeği yansıtıyor: Asker vur emri bekler, oradaki halk önce vurur sonra adalete teslim eder.

İş b*ka sarıyor, sardırılıyor. Önlemini kim nasıl alacaksa bir an önce alsın. Hoş şeyler olacağa benzemiyor.

Hiç yorum yok: