Hayatı Küçültmek ÜzerineHer şey değişir, her şey akar. Atalarımızın da dediği gibi panta rhei.

Hayatımda gerçekleşen ve ağırlıklı olarak dış kaynaklı olduğunu düşündüğüm ama tamamen de öyle olmadığını bildiğim son değişikliklerden sonra ben de iç kaynaklı olacak ama köken olarak yer yer dışarıya dayanan değişiklikler yapma ihtiyacı hissettim. Genel hedefi tek sözcükle özetlemek gerekirse küçülmek. Bu küçülme birçok anlamda küçülmeyi, özellikle hayatı genel olarak küçültmeyi kapsıyor.

Bugün bu planın 7. günü. 6 gün geçti ve geriye 493 gün kaldı. Bu sürede yapmak istediğim şeyler yaklaşık şöyle:

- Çift haneli vücut ağırlığına inmek. Sanırım bu en önemlisi. Belki şimdi yaşayacağımdan biraz daha uzun yaşarım. Belki. Kim bilir?

- İşle güçle ilgili, kısmen belirli olan ama burada henüz yazamayacağım, konuları yoluna koyup değişimi yaşamak ve eskiden yaptığım şeylerin bir kısmını tekrar yapabilmek. Örneğin şurada olduğu gibi çeşitli projelerde kamera karşısına geçmek. Hobilerimi finanse edebilmek de önemli olduğundan bakalım neler yapacağız?

- Hayatını daha küçük bir alana sığdırabilmek. Mülkiyet çılgını değilim, hatta bundan elimden geldiğince kaçınıyorum. Bununla birlikte daha az alanda yaşamak, dijital çağın nimetlerinden daha fazla faydalanmak ve hayatın içinde daha rahat hareket edebilmek için sadeleştirmeye ve azaltmaya (kilo meselesinde olduğu gibi) çabalamak ve bunu başarmak niyetindeyim.

- Daha küçük bir yaşam mekanına geçiş yapmak. Küçülen hayatla birlikte uyum içinde bir hayat tarzına geçmek önem arz ediyor.

Önümüzdeki günlerde gelişmeleri oradan buradan takip edebilirsiniz.Hiç yorum yok: