İş Değişikliği ve Müteakip Hayatım Hakkında

Değerli Dostlarım,

Son zamanlarda etrafta duyduğunuz "Berkin işi bırakıyormuş, wtf?!?" tarzı söylentiler konusunda açıklama yapmak istiyorum. Sonuçta herkesin soracağı çok fazla sorusu var; ama en azından açıklamayı ve muhtemel sorular için hazırladığım cevapları benden duyun istedim.

Öncelikle, iki kurucusundan biri olduğum ShiftDelete.Net'te artık çalışmıyor olacağım. Çalışmıyor olacağım derken, sadece günlük mesaim orada olmayacak. Değerli arkadaşım Hakkı ve ekibin geri kalanı, işi büyüterek ve farklı mecralara da doğru daha önce planladığımız işler yanında eskiden aklımızın ucundan bile geçmeyen konularda atılım yaparak, yatay ve dikey büyümeyle yola devam edecekler. Olacakları biliyor olmama rağmen burada veya herhangi bir yerde anlatamayacağım için sormayın :) Ticari sır kardeşim.

Şimdi soru ve cevap şeklinde ilerleyelim:

Soru:Neden ayrılıyorsun?
Cevap: Oraya buraya yazdığım mesajları gördüyseniz, meslek olarak yayıncılıktan ayrılma kararı almış durumdayım. Bunun anlamı arada gelen "bak bir daha düşün, farklı imkanlar da var bizim burada" gibi teklifleri de değerlendirmediğimi de düşünebilirsiniz.

Yayıncılık çok yorucu bir meslek ve matbu olan ve olmayan fark etmez, cidden insanın suyunu çıkarıyor. Bu tempoda uzun süre çalışamayacağımı fark etmiş durumdayım. Bir yayın grubunun başına gelmediğiniz sürece kazandığınız para asla tatminkâr olamıyor. Dolayısıyla madem, hep fakir olacağım ve az kazanacağım, en azından mesaisi belirli bir yere gideyim diye düşündüm. Maksat hayatı geri kalan işler için finanse edebilmek.

Soru: Yolculuk nereye?
Cevap: Haziran'ın ilk haftasından itibaren MüYap'ta çalışmaya başlayacağım. Pozisyonum bildiğiniz teknisyen olacak. Orada yıllardır çalışan bir arkadaşım var. Onun çömezi olarak gidiyorum. Her işimde olduğu gibi yeni gittiğim yer çok daha az ücret sunuyor.

Soru: Az önce "geri kalan işler" dedin, onlar ne?
Cevap: İş değiştirmemin bir sebebi de hayatımda uzun süredir ertelediğim şeylere vakit bulmak. Bunlar neler? Öncelikle web konusunda ülkemizde bilgili insan kıtlığına çözüm getirmek istiyorum. En nihayetinde internet ve iş konusunda ciddi bir birikimim var ve bu işlerin nasıl yapılacağını ve nasıl yapılmaması gerektiğini az çok biliyorum. Bu konuda çalışmakta olan birçok arkadaşım var. Hem bu kişilerle irtibatımı artıracağım hem de kendi tarafımda bazı vebikisıfır projeler var. Bunların hayata geçirilmesiyle ilgili çalışacağım.

Ah bir de uzun süredir ertelediğim ve bu ertelemelerden rahatsız olduğum şeyler var. Örneğin zamanında, fotoğraf konusunda ortaya koymak istediğim tematik çalışmalar var ki artık utanıyorum diyeyim. Özellikle İstanbul'un çeşitli semtleriyle ilgili olarak albümler hazırlama niyetindeyim.

Bunun yanında en son almaya hak kazandığım A2 ehliyetle birlikte, kendime bir motor alabildiğim anda, fotoğraf konusundaki esnekliğim daha da artacak. Tematik çalışmaları çevre illerde de gerçekleştirebileceğim. Özellikle Doğu Karadeniz'i, onca sene gidip gelmiş olmama rağmen, doğru düzgün gezememekten şikayetçiyim.

Soru: Neredelerde yazacaksın?
Cevap: ShiftDelete.Net'te yine bazı haber ve öğretici makalelerimi göreceksiniz. Bunun yanında Kapital Medya tarafından yayınlanan Digital Age dergisinde genel teknoloji konularını kendi üslubumla yazacağım. Ayrıca, henüz kesinleşmediği için ismini zikretmiyorum, bir matbu yayında daha bir veya iki sayfalık bir köşem olacak. Yayıncılıktan, yazarlık anlamında kopmuyorum. Bu işlerin yine takipçisiyim. Bir de işin televizyon kısmı var ama bu konuda henüz bir gelişme yok. İleride orada burada görürseniz şaşırmayın.

Soru: Başka kitle iletişim yöntemleri kullanacak mısın?
Cevap: Açıkçası günlük tutma konusunu biraz daha profesyonel kıvama taşıyacağım. Artık yeni uzmanlık alanı olarak belirlediğim yönde ilerlerken daha bilgi verici şeyler yazacağım. Öncelikle İngilizce bir günlük olacak. Ayrıca Türkçe başka bir şey görebileceksiniz. Bu iki yer için de güzel seçilmiş alan adları mevcut; ama henüz faaliyete geçmediği için burada bahsetmeyeyim. İş Güç Enerji ise daha içten şeyleri yazdığım bir yer olacak kalacak.

Soru: Seninle nasıl iletişim kuracağız?
Cevap: ShiftDelete.Net e-posta adresim çalışıyor olacak; diğer telefon numaralarım ve e-posta adreslerim de işlerliğini koruyacak. Ayrıca FriendFeed, Twitter ve Facebook gibi yerlerden de bana ulaşabilirsiniz. Kargoyla bir şey (bombalı paket falan yani) göndermek isterseniz buradaki adrese göndermenizi rica ederim.

Soru: Nerede görüşebiliriz?
Cevap: Yeni iş yerim oldukça merkezi bir yerde; İstiklal Caddesi'nde Galatasaray Lisesi'nin dibinde. Bir olay varsa "çıkışa gelin" desem, yanlış anlar mısınız?


Başka sorunuz varsa yanıtlamak isterim.

7 yorum:

AliY dedi ki...

Başka sorum yok. siz zaten gerekli cevapları fazlasıyla vermişssiniz :)

Yeni işinizde başarılar ve devamllıklar dilerim.
İnşallah gönlünüze göre olur ve tabi arasırada olsa Sdn'ye aktaracağınız güzel yazılarınızı yine aynı şekilde takipçisi olacağım :)

Saygılar... AliY

Cenk Tahmaz dedi ki...

Sevgili dostum Berkin. Yazdıklarından anladığım kadarı ile bayağı yorulmuş ve nefes almak istemişsin. Umarım herşey gönlünce olur ve mutlu olursun. Zaten üç günlük dünya kime kalmış :) Herhangi bir konuda yardım ihtiyacı duyarsan bil ki burada gerçek bir dostun daima olacak.

Melih Bayram Dede dedi ki...

merhaba Berkin,

Öncelikle yeni görevinde başarılar dilerim. Yayın dünyasında çok işler yapabilecek/yapabilen birinin, teknisyen olarak çalışmayı bir yol olarak seçmesi, aslında oldukça düşündürücü. Maalesef, hayatın gerçekleri, bizi farklı işler tercih etmeye yöneltebilir. Burada sevindirici olan iki şey var: Birincisi sabit bir işe kavuşmuş olman, ikincisiyse yayın dünyasında yine de varlığını sürdürecek olman!

Melih Çelik dedi ki...

Bu değişiklikle ilgili yazılacak çok yorum var, bu yüzden buraya yazmaya başlamak istemiyor, yerine senin için "Taksim meydanından Galatasaray'a bir yürüyüş düzenleriz, yolu bitirmeden Müyap tarafına saparız deyip geçiştiriyorum :)

Şaka bir yana geç de olsa, kısa da olsa bir yorum yazmak istedim. Yeni işinde başarılar, kolaylıklar. Seninle 3 farklı yerde birlikte çalıştık, bir dördüncüsü çıkar mı bilinmez, hayat bu, ama öyle bir fırsat olursa büyük bir memnuniyetle kabul edeceğimi bilmeni isterim ;)

Kal sağlıcakla, takipteyim :)

MuGoY dedi ki...

Yeni hayatında yolun açık olsun diyorum.

Erthon dedi ki...

Yeni işin hayırlı olsun.
Bir elinde çekiç, bir elinde mini klavye ve önünde soslu anakart :) özledim o günleri.

ebru dedi ki...

canım berkincom, hayırlı olsun, senin yaptığın her işi mükemmel yaptığından kimsenin şüphesi yok. işin iyi yanı, artık zamanın olur ve istediklerini yaparsın:)galatasarayda sana bi yemek ısmarlıyım mı :)