Yeni Bilgisayarım Geldi!


Eveet biraz geç oldu ama yeni bilgisayarımla ilgili bir yazı yazmam gerektiğini unutmuş değilim. Bir miktar küçük sorunlarla boğuşurken unuttuğumu sandıysanız feci biçimde çuvalladınız. İşte yeni bilgisayarım ve özellikleri. 

Lenovo Blogger Advisory Council 

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz aylarda yayıncılığı tamamen bırakarak daha sakin bir hayata adım atmış, internet üzerinde ise birkaç küçük etkinliğe devam eder duruma gelmiştim. Bu sırada, sadece güncecilere yönelik bazı oluşumlara da katılma fırsatım oldu. Bunlardan ilki, Türkiye ekibi ve halkla ilişkiler ajansıyla temasımı sürdürdüğüm AMD tarafından oluşturulan AMD Enthusiasts' Council EMEA. Diğeri ise Lenovo'nun Türkiye temsil ofisi tarafından duyurulan ve memlekette sayısı az olan, işi bilen teknoloji güncecilerinden Burak Bayburtlu ile birlikte görev aldığım Lenovo Blogger Advisory Council oldu. Yılın son günlerinde başlayan macerada burada yaptığım açıklama üzere Lenovo deneyimini yaşamak için zamanla değiştirilecek olan Lenovo bilgisayarlar kullanımımıza sunulmuş durumda. 

Y550 - Taşınabilir Eğlence Merkezi 

Her ne kadar çift ekran kartlı masaüstü bozmalarının yanında bu masum kalsa da Y550'nin benim seçtiğim modeli, hızlı ve klasik oyunlara uyum gösterebilecek nitelikte.  

Hoş Geldin "Dragunov" 

Bir Jerry Pournelle takipçisi olarak üstadımızın yaptığı işlerden birisini kendi hayatıma uzunca bir süredir uyguluyorum: Bilgisayarlarıma isim veriyorum. En son satın aldığım Geisteskontakt (Acer Timeline), çeşitli güncellemelerden sonra değişik isimler alan Teferi (masaüstü bilgisayarım, daha önce Miyamoto'ydu), ve şu an bileşenlerini tam hatırlayamadığım iş ve kişisel bilgisayarlarımdan (Caern, Boseiju, Uni, ve birkaç tane daha) sonra yeni bilgisayara da bir isim vermek gerekiyordu. 

Bu aralar FPS oyunlarına tekrar girişeceğim için balistik bir şeylere yönelmem doğru olru diye düşündüm. Efsanevi silah tasarımcısı Yevgeni Fyodoroviç Dragunov'un 47 yıl önce tasarladığı ve memlekette Arapça avcı anlamına gelen kannas adıyla bilinen Dragunov keskin nişancı tüfeği, bu makineye uygun bir isim gibi geldi. 

Teknik Özellikleri 

Bir Lenovo Y550 olan Dragunov üzerine Intel Core 2 Duo P8700 işlemci, 4 GB DDR3 bellek ve 1 GB bellekli bir Nvidia GT240M ekran kartı mevcut. Dizüstü bilgisayarlar özelinde düşündüğümüzde fena bir oyun performansı yok. Zaten bu makinenin sadece Counter-Strike: Source ve World of Warcraft çalıştırmasını bekliyorum.


Ürünün ayrıntılı bir incelemesini daha sonra burada ve Teknoloki.com adresinde bulabileceksiniz. Hadi şimdi biraz "farming" zamanı. :)

Hiç yorum yok: